Popelníky, 1957 - 1958

popelniky_t
Lisované a broušené sklo
Design Václav Plátek

Čestné uznání, EXPO 58, Brusel

Druhá polovina padesátých let 20. století probíhala ve znamení postupného uklidňování napjaté situace ve světě směřující k další globální válce. Země kapitalistického a socialistického bloku spolu začali opatrně mluvit, což se projevovalo i v oživení tradice velkolepých světových výstav. EXPO v Bruselu roku 1958, které obeslalo 52 zemí včetně USA a Sovětského svazu, navštívilo 42 milionů lidí. Velkého úspěchu se zde dočkalo Československo reprezentované i početnou kolekcí užitkového a uměleckého skla. Získalo čtrnáct různých ocenění – mezi nimi čestné uznání za popelníky navržené Václavem Plátkem pro Jablonecké sklárny – a národní pavilón byl vyhlášen tím nejlepším na výstavě. Plátkovy popelníky byly poté úspěšně představeny i na velkolepé výstavě Československého skla v Moskvě (1959) a na XII. Triennale v Miláně (1960).

Lifestyle

1957 na trhu se objevilo první frisbee; představen automobil FIAT 500; poprvé se potkali John Lennon a Paul McCartney; Juan Manuel Fangio získal rekordní pátý titul mistra světa Formule 1; Jack Kerouac vydal román Na cestě; na Brodwayi měl premiéru muzikál West Side Story Leonarda Bernsteina; Sověti do vesmíru vypustili první družice Sputnik 1 a Sputnik 2 (s fenkou Laikou); Albert Camus získal Nobelovu cenu za literaturu .

1958 vznikla stavebnice LEGO; byla představena první automatická pračka; zdařila se první implantace kardiostimulátoru; objevila se panenka Barbie; papež Pius XII. prohlásil sv. Kláru patronkou televize; v severoamerickém Brookhavenu byla představena první videohra Tenis pro dva;